SIKÇA SORULAN

SORULAR

Projelerin teslim süreleri, proje büyüklüğü, arazi yapısı, iklimsel faktörlere dayalı olarak 12 ile 24 ay arasında sürmektedir.

FSM de Yeni başlamış,devam eden ve başlayacak olan projelerimizin kampanyalarına özel her daim müşterilerimize kişiye özel ödeme planı imkanı mevcuttur.

Tüm projelerimizde banka kredisi imkanı mevcuttur.

FSM de müşterilerimizin  almış olduğu gayrimenkullerde yatırımcımız,müşterimiz ve müteahhit firmayı koruma altına almak  ve kazanç elde edinimi için tapu tesliminden 1 yıl sonraya kadar şirket politikalarımız gereği satılamaz.

Sonrasında görsel ve yazılı medya üzerinden satışı gerçekleştirilebilir.

Tüm projelerimiz deprem yönetmeliğine uygun olmakla birlikte inşaat yapım aşamasında All risk ve işveren mali mesuliyet sigortası yapılmaktadır.

Dönemsel kampanyalarda bu ve buna benzer ödeme planlarımız olmaktadır.

Şantiye sahasında yapılan çalışmalar tehlike arzettiğinden dolayı satın aldığınız daireyi daire teslim aşamasında görebilirsiniz.

FSM de takasla daire; araç,tarla ve gayrimenkul mantıklı makul olmak şartı ile değerlendirilmektedir.

Müşterimizin almış olduğu daireye ilişkin fatura şirketimizce alınan oturma izninden (kat mülkiyet)  sonra kesilecektir.

FSM de tapu tesliminde tapuda kime devir yapılıyor (kimin ismi yazıyor) ise fatura ona kesilir.

Projelerimizde ilgili toplu konut sözleşmesi ve eksper yapılmış ise anlaşmalı kredi çekilebiliyor.

Seçilen projeye istinaden anlaşmalı banka kredisi yok ise müşterilerimiz bireysel kredi çekiyor.

FSM de müşterilerimize özel her daim alternatif ödeme seçeneklerimiz mevcut olup proje kapsamına dahil dönemsel mevcut kampanyalarımız gereği şirket içi 60 ay vade ve yine el birliği sisteminden de faydalanmak mümkündür.

Tüm projelerimizde konusunda uzman iç mimarlarımızla detaylı çalışmalar neticesinde örnek daire hazırlanmaktadır. Farklı taleplerde malzeme seçimi imalat ve montaj aşamaları teslim tarihlerinde aksamalara sebep olduğundan, farklı imalat taleplerine müsaade edilmemektedir.

Müşterilerimiz daire satışından sonra tapu tesliminde tapu harcı,elektrik,su ve doğalgaz  sayaç ve sözleşme bedelleri ile daskı (zorunlu deprem sigortası) ödemekle yükümlüdür.

FSM de müşterilerimizin dairelerine ilişkin tüm borçlarının bitiminde tapu devri taraflarına yapılacaktır.

FSM de resmi banka şirket hesabına yapılan ödemelerdeki dekontların alıcı ve açıklamalar kısmında kimin adı geçiyorsa tapu devri o kişiye yapılır. Eş durumları istisnadır.

FSM de alınmış, satışı yapılmış bir dairenin bulunduğu yıla ait emlak vergi yoktur. Müşteri emlak vergi borcundan muaftır.

Tapu kime ait ise tapuda kimin ismi geçiyor ise emlak beyanında bulunmakla yükümlüdür.

Projelerimizde teslim tarihi gecikmesine ilişkin olarak ortalama olumsuz koşullar gereği 5 aylık bir gecikme süresi tanınmaktadır.

Buna rağmen teslimat gecikmiş yada yapılamamış ise emsal kira bedeli ödeniyor.

Projelerimizin sosyal donatı alanlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte,site yönetiminin yönetme şekline ve farklılıklarına göre değişkenlik sağlamaktadır.

Müşterilerimiz aidatlarını site yönetimine makbuz karşılığı öderler.

Konut projelerinde tapuda m2 yazmaz,arsa payı gösterilir.Tarla ve arsalarda m2 yazar.

Projelerimizde ortak alanlarımızın bakımı profesyonel site yönetimlerine aittir.

Projelerimizde müşterilerimizin tercihleri doğrultusunda alınan bahçe katlarında kullanım ortak alandır.

Siteye aittir.

Projelerimizdeki bahçe katlarında kullanım alanı her zaman ortak alana aittir.