FAYDALI BAĞLANTILAR

DESTEK

Group 16
Line 3


23 Nisan Mah. Köroğlu Bulvarı
251. Sokak No:10/A1/1
Nilüfer/BURSA

phone (3)

+90 542 570 1600

Group 29


444 4 542

Group 11

+90 542 570 1600

Page-1


info@fsmyapi.com.tr​

Kentsel Dönüşümde yeni yol haritası!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, her kentin kendine özgü bir kentsel dönüşüm planı olması amacı doğrultusunda “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı” hazırlandı. 8 maddelik bu plan ayrıca imar barışıyla kayıt altına alınan yapıların güçlendirilmesini ve kıyılarda yapılaşmaya izin verilmemesini kapsıyor.

İşte 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı;

1- Kentlerin dönüşüm anayasası oluşturulacak. Her bir şehrin kendine özgü kentsel dönüşüm planı olacak. 

2- Dönüştürülmesi acil olan 6,7 milyon konuttan acil, öncelikli denilen 1,5 milyon konutun dönüşümü 5 yıl içerisinde gerçekleştirilecek. 25 bini İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm süreci başlatılmış bulunuyor.

3- Taşkın, heyelan, sel riski olan bölgelerdeki yapılar taşınacak.

4- Tarihi kent merkezi ve meydanlar yenilenecek, tarihi hüvviyetine kavuşturulacak. Doğal ve kültürel alanlar, kıyılarda yapılaşmaya izin verilmeyecek.

5- Şehir merkezindeki köhneleşmiş çöküntü alanı haline gelmiş sanayi alanları dönüştürülecek.

6- Çevreyi koruyan projelere ayrıca destek sağlanacak.

7- Dönüşüme tabi tutulacak alanlarda yapılacak imar planlarıyla dönüşüm süreci hızlandırılacak. Yatay mimariye uygun planlar yapılacak. Öncelik hak sahiplerine verilecek.

8- İmar barışından faydalanan vatandaşların yapılarını güçlendirmeleri için mevzuat çalışması yapılacak. Mevcut yapı alanlarında artış olmadan güçlendirme ruhsatı alınabilecek. Yapılacak projeler kente uygun olacak. Mevcut yapıların büyüklüğü artırılacak.